Grupa naukowców z Harvardu i innych wiodących instytucji naukowych przedstawiła istotne dla e-czytelników badanie. Wykazuje ono, o ile ekran E Ink jest bezpieczniejszy dla oczu niż tradycyjne wyświetlacze LCD tabletów czy smartfonów.
Najważniejsze wnioski z badania są następujące:
- Czytniki elektroniczne z ekranem E Ink i regulowanym podświetleniem przednim (ciepła/zimna tonacja) są 2-3 razy bezpieczniejsze dla oczu w porównaniu do gadżetów z ekranem LCD i podświetleniem;
- Ekspozycja na niebieskie światło może zwiększać poziom reaktywnych form tlenu (RFT, ang. Reactive oxygen species, ROS) w organizmie człowieka;
- Wybór ciepłej tonacji podświetlenia ekranu może zmniejszyć poziom niebieskiego światła emitowanego przez gadżet, ale możliwości ekranu LCD są znacznie mniej efektywne.
Zaprezentowany artykuł naukowy jest kolejnym dowodem na to, że czytniki z ekranem E Ink to gadżety przyjazne dla oka gadżety
Kilka słów o technologii E Ink
Posiadacze czytnika lub osoby, które przynajmniej słyszały o takim urządzeniu, prawdopodobni znają jego główną przewagę nad smartfonami, tabletami i innymi podobnymi sprzętami. Mowa tu o wyjątkowym ekranie E Ink, który swoimi właściwościami optycznymi jest znacznie bliższy zwykłemu papierowi niż tradycyjnym ekranom LCD.
Lepiej odbijać niż emitować
Jak podkreślają autorzy artykułu, w odblaskowych urządzeniach E Ink informacje można zobaczyć na ekranie, ponieważ odbija on światło, podobnie jak zwykły papier. Technologia E Ink do wyświetlania informacji wykorzystuje białe i czarne lub kolorowe pigmenty. „Jeśli nie jest włączone przednie światło, do oka nigdy nie dociera więcej światła niż jest w otoczeniu”. Innymi słowy, dowolny czytnik PocketBook z wyłączonym podświetleniem nie jest bardziej szkodliwy dla oczu niż zwykła papierowa strona.
Z drugiej strony emisyjne wyświetlacze LCD smartfonów i tabletów wykorzystują źródła LED do podświetlenia ekranu. Działają poprzez przepuszczanie światła przez różne warstwy, w tym ciekłe kryształy, filtry kolorowe i panele dotykowe. Światło stosowane w wyświetlaczach LCD pochodzi zazwyczaj z białych diod LED, których rdzeniem jest niebieska dioda. Niebieskie światło emitowane przez te diody LED jest intensywne i może stanowić problem.
Niebieskie światło i jego szkodliwy wpływ na nasz organizm
Jak już zostało wspomniane powyżej, ekrany E Ink nie emitują własnego światła. Zamiast tego polegają na otaczającym nas świetle. Dotyczy to oczywiście czytania w dobrym świetle, przy wyłączonym doświetleniu.
Tradycyjne ekrany LCD emitują własne światło, zwane podświetleniem. To światło może być dość ostre i zawiera dużo niebieskiego światła. Niebieskie światło nie jest wcale takie złe, ale długotrwałe narażenie na nie, szczególnie przed snem, może siać spustoszenie w naszym rytmie snu i zdrowiu oczu.
Nie brzmi zbyt przerażająco? Cóż, wydaje się, że istnieją dodatkowe powody, aby zachować ostrożność w przypadku niebieskiego światła.
W ramach badania naukowcy sprawdzają, w jaki sposób ekspozycja na niebieskie światło zmniejsza żywotność komórek i zwiększa poziom reaktywnych form tlenu (RFT, ang. Reactive oxygen species, ROS) w organizmie człowieka. Podwyższony poziom RFT może z kolei powodować problemy zdrowotne, dlatego zdecydowanie nie należy ignorować tego potencjalnego zagrożenia.

Czytnik czy tablet – który emituje mniej niebieskiego światła?
Grupa naukowców porównała urządzenia z włączonym światłem przednim (doświetleniem). Dlaczego? Ponieważ czytniki e-booków z ekranem E Ink, podobnie jak tradycyjne książki drukowane, opierają się na oświetleniu z otoczenia. Dlatego nie emitują niebieskiego światła, dopóki nie zostanie włączone przednie oświetlenie ekranu. Jednak w przypadku słabego oświetlenia czytnik, podobnie jak zwykła książka, potrzebuje pomocy urządzeń oświetleniowych lub przedniego światła.
Aby zrozumieć, który rodzaj ekranu emituje mniej niebieskiego światła, a co za tym idzie, jest bezpieczniejszy dla oczu, naukowcy przebadali 4 urządzenia:
- Tablet z ekranem LCD i ciepłym/zimnym podświetleniem;
- Czytnik elektroniczny z czarno-białym ekranem E Ink i ciepłym/zimnym oświetleniem przednim;
- Czytnik e-booków z kolorowym ekranem E Ink i ciepłym/zimnym oświetleniem przednim;
- Czytnik e-booków z kolorowym ekranem E Ink i zimnym podświetleniem przednim.
- Komórki akumulowały RFT dwa do trzech razy szybciej, gdy były wystawione na podświetlany ekran LCD w porównaniu z podświetlanym od przodu ekranem E Ink, przy czym każdy działał w tym samym trybie oświetlenia (w dzień i w nocy);
- Urządzenia powodujące mniejszą akumulację RFT (np. ekran E Ink z podświetleniem przednim) mogą być używane przez dłuższy czas, zanim osiągną ten sam poziom RFT
Po szeroko zakrojonych testach, szczegółowo opisanych w przytaczanych badaniach, naukowcy byli w stanie sformułować kilka ważnych wniosków:
Co to badanie oznacza dla właścicieli PocketBooków?
Badania zespołu renomowanych naukowców potwierdzają fakt, że czytniki E Ink są najbardziej przyjazne dla oka. Warto także podkreślić znaczenie technologii SMARTlight, od której zależy komfort czytania przy świetle frontalnym.