Co roku nadejście wiosny ofiaruje nam zmianę pogody i nieco więcej słońca. Początek marca, a zwłaszcza Dzień Kobiet, są doskonałą okazją, aby przywołać nazwiska ośmiu pisarek, których książki sprzedały się w milionach egzemplarzy, a ich bohaterowie zmieniają życie czytelników na całym świecie.
Jane Austen
Dziś to może wydawać się dziwne lub wręcz nieprawdopodobne, ale jedna z najbardziej znanych powieściopisarek w historii wstydziła się podpisywać swoje dzieła własnym nazwiskiem. Co prawda było to na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to kobietom nie przystało angażować się w wiele czynności, ale świat docenił wkład tej autorki i Jane Austen jest jedną z najbardziej znanych pisarek.
Zalecana lektura:
„Duma i uprzedzenie”
Klasyka XIX-wiecznej literatury kobiecej. Świetna powieść, która nie tylko została zaadaptowana na potrzeby filmów i seriali, ale także, zupełnie przypadkowo posłużyła za kanwę innej, równie znanej historii – „Pamiętnika Bridget Jones”.
J.K. Rowling
Sukces Joanne Murray, bo tak naprawdę brzmi imię i nazwisko „matki Harrego Pottera”, nadaje się na książkę: wielokrotne negatywne odpowiedzi od wydawców, długi, brak zrozumienia u bliskich w końcu przerodziły się w bezprecedensowy sukces, rzesze fanów i tytuł pierwszej pisarki, która zarobiła na swojej twórczości miliardy dolarów. Cóż dodać? Czyż to nie magia?
Polecamy:
“Trafny wybór”
W tej książce nie traficie do Hogwartu, ale do małego prowincjonalnego miasteczka, w którym toczy się codzienne życie i rozgrywają losy jego mieszkańców. Fabuła książki trzymana była w tajemnicy aż do dnia jej premiery; również wydawcy z innych krajów musieli czekać na otrzymanie tekstu aż do tego dnia. Warto poznać „dorosłe” dzieło Rowling.
Agatha Christie
Paradoksalnie mistrzyni powieści detektywistycznych i królowa bestsellerów mogła przeżyć całe życie bez kontaktu z książkami, ponieważ jej matka nie chciała, aby córka nauczyła się czytać. Jednak wbrew woli rodzicielki ośmioletnia Agata opanowała tę sztukę, a kilka dekad później zajęła czołowe miejsce wśród dam literatury kryminalnej i obyczajowej.
Warto sięgnąć po:
„Morderstwo w Orient Expressie”
Uznana za jedną ze 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów historia, opiera się o własne doświadczenia autorki. Christie kilkakrotnie podróżowała Orient Expressem, a jedną z przeżytych sytuacji opisała w książce: z powodu złych warunków pogodowych pociąg na pewien czas utknął na odcinku między dwoma stacjami. Jeśli ujmuje Was niestandardowe podejście Herkulesa Poirot do zagadek kryminalnych, to nie możecie pominąć tej powieści.
Elizabeth Gilbert
Jej wspomnienia zawarte w książce “Jedz, módl się, kochaj” stały się inspiracją dla wielu kobiet. Pomimo że autorka miała na swoim koncie już kilka powieści, to właśnie ta autobiograficzna historia przyniosła jej sławę, milionowe dochody i miejsce na liście najbardziej wpływowych osób magazynu Times. Pisarka wyznaje, że jej miłość do literatury rozkwitła po lekturze „Czarodzieja z krainy Oz”.
Przeczytajcie:
„Miasto dziewcząt”
Najnowsza powieść Gilbert stanowi wybuchową mieszankę lekkości, młodości i czaru Nowego Jorku z lat 40. XX wieku. Śledząc losy głownej bohaterki zagłębiamy się w amerykańską bohemę, rozrywkę, alkohol i moralnie wątpliwe wybory. Czy jednak to jedyne spojrzenie na młodą Vivian? Przekonajcie się!

Charlotte Brontë
Pomimo że Charlotte nie dożyła 40 lat, jej życie było pełne niesamowitych wydarzeń. Poczynając od nieodwzajemnionej miłości do żonatego nauczyciela, poprzez błyskotliwy sukces jej literatury aż po takich fanów jej twórczości jak Królowa Wiktoria. Mówi się, że to ona opracowała technikę opowiadania, w której narratorem jest dziecko. Po latach Charles Dickens przyznał, że wykorzystał to rozwiązanie w swojej powieści „David Copperfield”.
Nie możesz pominąć:
Jane Eyre
Kiedy po raz pierwszy ta książka pojawiła się na rynku, wszyscy, łącznie z jej wydawcami, byli przekonani, że autorem jest utalentowany mężczyzna o nazwisku Carrer Bell. Powieść szybko zyskała rozgłos i została doceniona przez wiele sław, w tym również przez pisarza Williama Thackeraya, któremu zadedykowane zostało drugie wydanie. Oczywiście urok „Jane Eyre” nie opiera się wyłącznie na fabule i bohaterach. Niewątpliwą zaletą jest także ucieczka od tradycyjnych kanonów powieści wiktoriańskich.
Elena Ferrante
Ta Włoszka (lub Włoch) sprawiła, że cały świat mówi o niej. I nie chodzi tylko o tajemnicę, która skrywa prawdziwą tożsamość autora (a może autorki?), ale przede wszystkim o niewątpliwy talent. Prowadzona w cudowny sposób powieść umiejętnie wiedzie nas przez Neapol, prezentując losy bohaterów.
Zapoznaj się:
„Genialna przyjaciółka”
Jeśli jeszcze nie znasz książek Ferrante, to pierwsza część neapolitańskiej powieści będzie dobrym wyborem. Niesamowita, poetycka opowieść o przyjaźni dwóch zupełnie różniących się od siebie dziewcząt rozgrywa się w powojennym Neapolu. Książka zapewne Cię uwiedzie, a jej kontynuacją jest tytuł „Historia nowego nazwiska”.
Margaret Atwood
Jedna z najbardziej wpływowych pisarek naszych czasów, dwukrotna zdobywczyni nagrody Bookera (w 2000 i 2019 roku) urodziła się w Kanadzie, w rodzinie naukowców. Może dlatego, że dzieciństwo Margaret było pełne podróży i przygód, jej talent objawił się stosunkowo wcześniej. Książki Atwood znajdują swoich odbiorców w wielu gronach: miłośników science-fiction, literatury dla dzieci, poezji, reportażu czy opowiadań. Autorka nawet pokusiła się o stworzenie komiksu, który został wydany w 2016 roku!
Trzeba:
„Opowieści podręcznej”
Ta kultowa dystopijna powieść ukazała się w 1985 roku i od razu odniosła sukces. Do wzrostu jej popularności przyczyniła się adaptacja filmowa, która weszła na ekrany niemal trzy dekady później. Jeżeli znacie właśnie tę wersję opowieści, to zachęcamy do sięgnięcia po pierwowzór książkowy J
Donna Tartt
Ku rozpaczy zwolenników swojej literatury, Donna Tartt wydała do tej pory zaledwie trzy powieści. Pomimo Nagrody Pulitzera, Tartt nie lubi przyciągać uwagi: sukces i liczne nagrody nie odciągają jej od rzetelnej pracy i ucieczki w świat wyobraźni śladami ulubionego Piotrusia Pana. To właśnie ten bohater inspiruje ją do pisania i znajduje swoje odzwierciedlenie w jej książkach.
Już czytaliście?
“Szczygieł”
To bez wątpienia najlepiej znana powieść Donny Tartt, która poraża mieszanką złożoności i lekkości. Jeżeli już od początku macie wrażenie, że przygody Theo są w pewien sposób związane z Olivierem Twistem, to macie rację. Nie bez przyczyny Tartt stale powtarza, że jej ulubiony autor, Charles Dickens, ma ogromny wpływ na jej twórczość.
